Mezoterapi

Mezoterapi kozmetik

Mezoterapi ,,Mezoterapi Nedir? İlerleyen yaşla birlikte, sigara kullanımı,güneş ışınlarına maruz kalmak, yer çekimi, ilaç kullanımı gibi faktörlerle artmakla birlikte, ciltte sarkmalar, kırışmalar meydana gelir. Cildin yağ oranının azalmasıyla birlikte, vitamin kaybı, yüzdeki minerallerin kaybedilmesi cilt gerginliğinin kaybına neden olur.

Kelime anlamı olarak cilt germe terapisi anlamına gelen Mezoterapi, cildin altına çeşitli vitamin ve minerallerin mezoterapi iğnesi yardımıyla enjekte edilmesiyle uygulanan bir yüz estetiği operasyonudur.

MEDİKAL ESTETİK ALANINDA MEZOTERAPİNİN KULLANILMASI

İlk kez 1952 yılında Dr. MichealPistor tarafından geliştirilen mezoterapi uygulamaları günümüzde birçok estetik kaygının giderilmesinde kullanılmakta. Saç dökülmesinin önlenmesinde, selülit tedavilerinde kullanılan mezoterapi, aynı zamanda  dekolte, boyun, el sırtı gençleştirmede de kullanılan bir uygulama yöntemidir.

YÜZ BÖLGESİNDE MEZOTERAPİNİN KULLANIMI

Yüz bölgesi, yaşlanmanın en çok hissedildiği bölge olarak, kişinin görünümünde en çok rol oynayan bölgedir. Kırışıklıkların veya sarkmaların meydana geldiği yüz, kişide özgüven kaybına neden olur, gündelik ilişkilerini sekteye uğratmaktadır. Sigara, alkol kullanımı, yoğun stres altında çalışan kişilerde de yaştan bağımsız olarak kırışıklık gözlemlenebilir ve kişiyi olduğundan daha yorgun, daha yaşlı, daha depresif gösterir.

Cilt, saç üzerinde yaşlanma belirtilerini geciktiren veya tamamen ortadan kaldırma özelliği olarak açıklayabildiğimiz anti-aging minerallerin ciltte yaşlanma belirtileri gösteren bölgeye uygulanarak yapılan mezoterapi seansları, cilde, nem, canlılık ve parlaklık sağlamaktadır.

Mezoterapi seansında, kişinin istek ve ihtiyaçları göz önüne alınarak, hekim görüşü doğrultusunda, hyaluronik asit; A, C, E vitaminleri gibi antioksidanlar, lifting sağlayan moleküllerin cilt altına enjekte edilmesiyle yapılır.

Mezoterapi Seanslarında Kullanılan Maddeler ve Amaçları

Mezoterapi seansında kullanılan hyaluronik asit;  cilt kırışıklarının giderilmesi, yara iyileşmesi, eklemlerdeki aşınma ve yıpranmanın tedavilerinde de kullanılan bir madde iken, A,C ve E vitaminleri ise cildin ihtiyacı olan gücü ve parlaklığı yeniden kazanması amacı ile kullanılmaktadır.

Lifting uygulaması, cilt kırışıklıkları alanında sıkça uygulanan ve son yıllarda oldukça geliştirilen bir uygulama olarak, hücre yenilenmesini teşvik eder; cildin kolajen yapısının güçlenmesini sağlar; kırışıklıkları gözle görülecek seviyede azaltır ve cilde parlaklık sağlanır. Mezoterapi seansında, lifting etkisini sağlayan maddeler cilde enjekte edilerek istenilen bu sonuçlar elde edilir.

Mezoterapi seanslarında cilde enjekte edilen maddelerin hepsi, cilde elastik özelliğini kazandıran, hücre yapıcı etkilere sahip, cildin kolajen yapısını güçlendiren maddelerdir.

MEZOTERAPİ UYGULAMASI NASIL YAPILIR?

  • Mezoterapi uygulamaları, enjeksiyon yardımı ile ya da mikro iğnelere sahip cihazlar ile yapılmaktadır. Her iki yöntemde de, cilde parlaklık kazandırmak,cildi mineral ve vitamin bakımından zenginleştirmek ve kırışıklıkların giderilmesi amaçlanmaktadır.
  • Seans öncesi, yüzün uyuşmasını sağlayan lokalanestezik etkilere sahip krem ile yüz acı hissetmez hale getirilir. Böylelikle kişi acı, sızı, ağrı hissetmez. Seanslar birer hafta arayla, 6-7 seans uygulanabilir ve sorunu kesin olarak ortadan kaldırır.
  • Seans sonrası kişi gündelik hayatına aynı gün dönebilir herhangi bir yan etki beklenmez.
  • Mezoterapi uygulaması cerrahi bir işlem değildir.
  • Seans toplamda 15-20 dakika sürmektedir.
  • Mezoterapi etkileri, 2. seanstan sonra gözle görülür şekilde fark edilecektir.
  • Uygulama sonrasında aynı gün banyo yapılmaması, yüzün aşırı güneş ışınlarına maruz bırakılmaması, makyaj yapılmaması tavsiye edilmektedir.

 

MEZOTERAPİ UYGULAMASI KİMLER İÇİN SAKINCALIDIR?

 

  1. 18 yaşını geçmiş her erkek ve kadın bireyde uygulanabilen mezoterapi işlemleri, öncesinde kişinin herhangi bir böbrek, karaciğer rahatsızlığına sahip olup olmadığı araştırılır. Şeker, tansiyon hastalarında ise hekim görüş ve onayı alınmaktadır.
  2. Hamile kadınlarda mezoterapi uygulamaları yapılmamaktadır.
  3. Emzirme dönemindeki kadınlar için hekim görüşü ve onayı alınmaktadır.