Göz Altı Torbaları Tedavisi

gozaltitorbalari

Göz Altı Torbaları Tedavisi

Göz altı torbaları tedavisi hakkında detaylı bilgiler edineceğimiz bu yazımızda sizler de yaşadığınız bu sorunlar karşısında yapmanız gerekenleri tam olarak öğrenebilirsiniz. Kadınların kabusu olan göz altı torbaları, çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkar. Özellikle ilerleyen yaş ile göz altında belirli oranda ortaya çıkan göz altı torbaları, göz çevresinde istenmeyen görüntülerin de meydana gelmesine neden olmaktadır.

Göz altı torbaları tedavisi ile göz çevresinde oluşan torbaları ya da morlukları yok etmek mümkündür. Her kadın uygun tedavi yöntemi ile karşılaştığı bu sorundan kurtulabilir ve tekrar pürüzsüz bir göz çevresine sahip olabilir. Ancak öncelikle göz altı torbaları nelere bağlı olarak ortaya çıkar? bunu daha yakından inceleyelim.

Göz Altı Torbaları Nelere Bağlı Olarak Meydana Gelir?
Göz Altı Torbaları Nasıl Tedavi Edilir?
Agnes Rf Yöntemi ile Göz Altı Torbası Tedavisi
Göz Altı Torbaları İçin Cerrahi Estetik Yöntemi
Cerrahi Estetik Yöntemi Ne Kadar Sürer?
Göz Altı Torbaları İçin Ameliyatsız Tedavi Yöntemi
Göz Altı Torbası Ameliyatından Önce Neler Yapılır?
Göz Altı Torbası Ameliyatından Önce Gerekli Kontroller Nelerdir?
Göz Altı Torbası Ameliyatından Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler
Göz Altı Torbaları Ameliyatı Sonrasında İz Kalır Mı?
Göz Altı Torbaları Ameliyatı Sonrası İyileşme Süresi Nedir?
Göz Altı Torbaları Önleme Yolları

Göz Altı Torbaları Nelere Bağlı Olarak Meydana Gelir?

Kadınlar için oldukça önemli bir konu olan göz çevresi, aslında yaşlılık belirtilerini tam olarak ortaya çıktığı ilk bölgelerden biridir. Yaşlılık kadınlar için oldukça hassas bir durum olması nedeniyle de göz altı torbalarının onlar için bir kabustan farkı olmadığını söylemek doğru olur. Peki, göz altı torbaları nelere bağlı olarak ortaya çıkar? bunlara bakalım.

 

 • Yaşlanmaya Bağlı Oluşan Göz Altı Torbaları
 • Günlük hayatta yaşana stres ve yorgunluk
 • Kalıtsal nedenler
 • Herhangi bir nedenle kullanılan ilaçlar
 • Vücuttaki hormonlarda değişim yaşanması
 • Alerjiye bağlı reaksiyonlar
 • Dengesiz ve düzensiz uyku
 • Aktif olarak ya da pasif olarak sigara içilmesi
 • Kalp ve böbrek rahatsızlıkları

 

Tüm bu etkenler göz altında morluk ya da torba oluşmasında etkilidir. Bu yüzden göz altı torbaları ile karşı karşıya kalmamak için yukarıda belirtilen etkenlerden uzak durmak ve günlük hayatı buna göre ayarlamak gerekir. Aksi taktirde erken yaşlarda bile göz altı torbaları ortaya çıkabilir ve göz çevresinde oldukça hoş olmayan görüntüler kendisini gösterebilir.

 

Göz Altı Torbaları Nasıl Tedavi Edilir?

 

Kadınların korkulu rüyası olan göz altı torbaları, iki farklı yöntem ile tedavi edilir. Bu yöntemleri incelediğimizde  her biri kendi içerisinde özel uygulamalar barındırır. Bilinen tedavi yöntemlerinden biri cerrahi uygulama olduğu gibi diğeri de ameliyatsız olarak gerçekleştirilir. Şimdi, bu yöntemlere sırayla bakalım ve nasıl uygulandıklarını yakından inceleyelim.

 

Göz altı torbaları tedavisi hakkında detaylı bilgiler edineceğimiz bu yazımızda sizler de yaşadığınız bu sorunlar karşısında yapmanız gerekenleri tam olarak öğrenebilirsiniz.

 

Agnes Rf Yöntemi ile Göz Altı Torbası Tedavisi

 

Agnes Rf göz altı torbası tedavi  yöntemi Dermatolog Dr. Ahn tarafından bulunmuş yüksek teknoloji ile üretilmiş iğnelerin içinde bulunan radyofrekans enerjisini hedef dokulara ulaşmasını ve doku tamirini mümkün kılan bir sistemdir.  Günümüzde bu yöntem yaşlanma, genetik yada doğal nedenlerle oluşmuş gözaltı torbalarına karşı ameliyatsız çözüm arayan pek çok hastada güvenle kullanılır.

 

Göz Altı Torbaları İçin Cerrahi Estetik Yöntemi

 

Cerrahi estetik yöntemi bizzat cerrahlar tarafından uygulanır ve göz altı torbası tedavisi  konusunda en etkili yöntem olarak kabul edilir. İşlemler sırasında gözlerin hemen kenarından bir kesi ile giriş yapılır. Daha sonra içeride bulunan yağ ve kas dokuları torbaların yok edilmesi için sıkıştırılır. Ayrıca cerrahi estetik yöntemi lokal anestezi ile gerçekleştirildiği için genel olarak hızlı ve kolay bir uygulama olarak karşımıza çıkar. Bu operasyonda gözlerin çevresinde yer alan yağ dokuları dışarı çıkarılmaz.

 

Tam aksine yağ ve kas dokuları sıkılaştırılır ve bu şekilde gevşeme sorunu ile ortaya çıkan göz altı torbalarının kaybolması sağlanır. Tabi belirtmek gerekir ki, gözaltı torbaları içerisinde bulunan yağ dokularının alınması yüzde istenmedik görüntülerin ortaya çıkmasını sağlar. Bu yüzden yağ dokularının göz çevresinden alınmaması gerekir. Yapılan operasyon sonrasında ise göz çevresinde az da olsa dikiş izleri olur. Ancak bu izler oldukça incedir ve kısa bir zaman sonra tamamen yok olur.

 

 Cerrahi Estetik Yöntemi Ne Kadar Sürer?

 

Göz altı torbaları için yapılan cerrahi estetik yöntemi lokal anestezi ile gerçekleştirilir. İşlem süresi 60 ila 90 dakika arasında değişir. Bunun yanında hastanede kalma süresi ise 4 – 6 saat arasında değişiklik gösterir. Hasta geçirdiği ameliyat sonrasında ortalama 3 gün içerisinde normal hayatına ya da işine geri dönebilir.

 

Göz Altı Torbaları İçin Ameliyatsız Tedavi Yöntemi

 

Bu operasyonda ise cerrahi bir işlem yer almaz. Göz altında bulunan torbalara soğuk kompres uygulaması yapılır. Bu uygulama ile göz altındaki morlukların ya da göz altı torbalarının zamanla kaybolması sağlanır. Soğuk kompres uygulaması sadece 15 dakika kadar sürer. Ameliyatsız tedavi yönteminde düzenli bir şekilde uygulanması koşulu ile bir süre sonra göz altı torbalarındaki etkileri görülebilmektedir. Tabi cerrahi tedaviye  göre biraz daha fazla zaman alabilir.

 

Göz Altı Torbası Ameliyatından Önce Neler Yapılır?

 

Ameliyata hazırlık aşamasında ilk olarak birtakım testler yapılır ve sonrasında ise estetik cerrah gözler üzerinde çizim yapar. Bu çizim göz torbalarının nasıl alınması gerektiği konusunda önemlidir. Ayıca hasta yapılacak süreç ve ameliyat ile ilgili bilgilendirilir. Göz çevresinde çizimin yanında fotoğraflama da yine yapılan uygulamalar arasında yer alır. Hastanın gözlerinin fotoğrafları çekilir ve bu şekilde hastaya ameliyat sonrasında göz çevresinde hastanın neler ile karşılaşacağı gösterilmeye çalışılır.

 

Göz Altı Torbası Ameliyatından Önce Gerekli Kontroller Nelerdir?

 

Göz torbası ameliyatlarından  önce bazı konularda birtakım kontrollerin yapılması gerekir. Bunlar aşağıdaki gibi karşımıza çıkar;

 • Kronik Göz Kuruluğu
 • Hipertansiyon
 • Kan Sulandırıcı İlaç Kullanma
 • Sjögren Sendromu
 • Alerjiler

 

Yapılması gereken kontrollerin başında göz kuruluğu gelir. Kronik göz hastalıklarından biri olan göz kuruluğu, ameliyat öncesinde doktor tarafına iletilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Bu yüzden önceden doktora bilgi verilmesi ve buna göre bir süreç yaratılması gerekir.

 

Hipertansiyon konusu da yine doktorun bilmesi gerekenler arasında yer alır. Hasta eğer hipertansiyon gibi bir rahatsızlık bulunduruyorsa ameliyata girmeden önce doktorunu bilgilendirmesinde her zaman için fayda vardır. Kan sulandırıcı ilaçlar konusunda ise yine doktor bilgisi olmalıdır. Çünkü ameliyat sonrasında belirli bir süre kadar kan sulandırıcı ilaçların kullanımına ara verilmesi gerekir.

 

Göz Altı Torbası Ameliyatından Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Göz altı torbası operasyonu geçiren bir kişinin ameliyat sonrasında dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır. Öncelikle ilk günler göz çevresine atılan dikişler üzerinde az da olsa ağrı hissi olabilir. Genelde kısa süreli olacaktır, ancak uzun sürmesi halinde hastanın uzman hekim ile iletişime geçmesi tavsiye edilir. Hastanın doktoru mutlaka ağrıları azaltmak ya da tamamen geçirmek için bir ağrı kesici önerinde bulunacaktır. Bunun yanında ameliyat sonrası hasta gözlerine soğuk kompres uygulaması yapmalıdır. Soğuk kompres uygulaması ile göz çevresinde oluşması muhtemel morlukların önüne geçilmiş olur. Aynı zamanda ağrılardan kurtulmanın en etkili  yöntemlerinden biri olduğunu söylemek yanlış olmaz.

 

Ameliyat sonrası dikiş izleri ise genel olarak birkaç hafta varlığını korur. Birkaç ay sonra ise tamamen yok olur ve göz çevresinde dikişe dair bir kalıntı kalmaz. Bu nedenle hastaların dikiş izleri konusunda moral bozmalarına gerek yoktur.

 

Diğer yandan hasta operasyon sonrasında özellikle ilk haftalar şiddetli bir şekilde öksürmemeli ve hapşırmamalıdır. Çünkü şiddetli yüz hareketleri dikişlerin patlamasına ve hatta dikişlerde kanma olmasına neden olabilir. Bir de hastanın elinden geldiği kadar kontrollü davranması  ağır sporlara katılmaması da yine önerilenler arasında yer alır.

 

Ameliyat sonrasında dikkat edilmesi gerekenlerden biri de banyodur. Çünkü ameliyat sonrasında hasta birkaç gün kadar bandaj kullanır ve bandajların çıkarılacağı güne kadar banyo yapılmaması gerekir. Ayrıca hasta yaz aylarında ameliyat olmuş ise ve sürekli güneş ışınlarına maruz kalma gibi durumlar ile karşı karşıyaysa güneş gözlüğü kullanmayı ihmale etmemelidir. Güneş gözlüğü gözleri güneşten gelen zararlı ışınlara karşı koruduğu gibi ameliyat sonrasında benzer faydalar sağlar.

 

Göz Altı Torbaları Ameliyatı Sonrasında İz Kalır Mı?

 

Pek çok kadının merak ettiği konularında başında ameliyat sonrası göz çevresinde iz kalıp kalmayacağı gelir. Ancak bunun net cevabı iz kalmamasıdır. Çünkü göz altı torbaları ameliyatlarında kullanılan dikişler, göz çevresinde iz bırakmayan özel yapıda bir dikiştir. Bu nedenle özellikle ilk bir aydan sonra izler tamamen kaybolur ve göz çevresi ve kapağı  eski haline geri döner.

 

Göz Altı Torbaları Ameliyatı Sonrası İyileşme Süresi Nedir?

 

Bu süre hastadan hastaya farklılıklar gösterse de genel olarak ameliyatın ardından bir hafta kadar sonra tamamen iyileşme meydana gelir. Sadece enfeksiyon gelişmesi durumlarında iyileşme süresi biraz daha uzayabilir. Bunun dışında her şey normal gittiği sürece birkaç gün içinde bandajlar alınır ve sonrasında ise geriye kalan sadece izlerin kaybolması için beklemek olur.

 

Göz Altı Torbaları Önleme Yolları

 

Göz altı torbaları her ne kadar kalıtsal nedenler ile ortaya çıkabilme gücüne sahip olsa da diğer etkenler için çeşitli önlemler almak ve torbaların ya da morlukların daha uzun bir süre sonra ortaya çıkmasını sağlamak mümkündür. Bunun için bazı konularda önlem almak istenen sonuçların elde edilmesine yardımcı olur. Peki, göz altı torbalarını önlemek için neler yapılabilir? bunlara bakalım.

 

 • Öncelikle dikkat edilmesi gereken gözü fazla yormamak ve yorucu aktivitelerden her zaman için uzak durmaktır.
 • Göz çevresinde eğer krem kullanılıyorsa bu kremlerin dermatolojik açıdan onaylı olması gerekir. Ayrıca kremlerin cildin yapısına uygunluğu ve düzenli kullanılması önleyici etki yaratabilir.
 • Uyku düzeni de göz altı torbalarının önlenmesi açısından oldukça büyük bir önem arz eder. Kişinin her uzman yeterli derecede uyuması ve aynı amanda düzenli bir uyku sürecine sahip olması gerekir. Yani bir gün 8 saat uyumak, diğer gün ise sadece 2 saat uyumak göz torbalarının oluşmasında etkili olur.
 • Bunların yanı sıra göz altı torbalarını önlemek için eğer kullanılıyorsa sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklarında bırakılması gerekir. Çünkü alkol ve sigara cilt üzerinde olumsuz etkileri olan alışkanlıklardır. Bu nedenle bir an önce sigara ve alkolden uzaklaşmak oldukça doğru bir davranış olacaktır.
 • Stres ve aşırı yorgunluk da yanı şekilde göz hastalıkları oluşumunda ve göz altı torbalarının oluşmasına zemin hazırlar. Bu nedenle gerek iş ortamında gerekse de günlük hayatın içinde stresten uzak durmak önemlidir. Bunun yanında yorgunluk da aynı şekilde ihmal edilmemesi gereken etkenler arasında yer alır. Aşırı yorgunluk hallerinde mutlaka dinlenmek ve özellikler gözleri rahatlamayı unutmamak gerekmektedir.