Et Beni Aldırma

etbenialdirma

Et Beni Aldırma

Bir çeşit deri lezyonu olan, halk arasında et beni olarak tabir edilen, deri üzerinde düz ya da çıkıntı halini almış, renkleri kahverengi, siyah, mavi olabilen yapıların tedavisi lazer ile, günümüzde yapılabilmektedir.

BEN TÜRLERİ

Nevüs olarak adlandırdığımız, yaygın ismi olarak ben ya da et beni denilen lezyonlar, doğuştan olabileceği gibi kişinin ileriki yaşlarında da ortaya çıkabilir. Doğumda ortaya çıkan benler, irili ufaklı olabileceği gibi, üzerinde kıl bulunabilir, renkleri çok açıktan koyuya kadar değişmektedir.

Gebelik dönemlerinde de kişide benler oluşabilir, bu benlerin renkleri açıktır ve zaman geçtikçe renksiz hale dönüşebilirler. Kimi tür benlerin etrafında beyaz halka görülebilir ve çoğunlukla bu beyaz halka ilerleyen zamanlarda kendiliğinden kaybolur.

Tehlikeli dediğimiz kategoride değerlendirilen kimi tür benlerde ise melonom denilen madde yer alır ve cilt kanserine işaret kabul edilir. Fakat burada da sadece benin şekline göre yargıda bulunmak doğru değildir, kişinin aile kanser hikayesine bakılıp geçerli tetkiklerin uygulanması gerekmektedir. Kısacası, her benin çıkarılması kansere neden olur, benler kanserin habercisidir  gibi düşüncelerin tıbbi bir dayanağı bulunmamaktadır.

BENLERİN TEDAVİ EDİLMESİ

Kişinin vücudunun herhangi bir yerinde ortaya çıkabilen benler, kimi zaman kişinin estetik görünümü bozan, kişide özgüven kaybına neden olan ve gündelik hayatında zorluklara neden olan bölgelerde ortaya çıkabilirler. Yüz, el, çene, boyun bölgesinde görülebilen, büyük, koyu renkli, üzerinde kıl oluşumu meydana gelmiş ben türleri kişilerin özellikle rahatsız olduğu ve estetik kaygılar hissettiği ben türleridir.

Kişinin estetik kaygılar hissettiği beni, dışarıdan, tıbbi bir dayanak olmadan müdahale etmek, kesmeye çalışmak, yakmak, tıraşlamaya çalışmak, benin bulunduğu bölgeye büyük zararlar verebilir ve görünümü eskisinden daha kötü hale getirebilir.

BENLERİN ERBİUM YAG LAZERLE TEDAVİSİ

Günümüz teknolojisinde, benleri, bölgede iz bırakmadan ortadan kaldırmak, kişinin hemen aynı günlük hayatına dönebildiği lazer ile ben aldırma yöntemleri mevcuttur. ErbiumYag Lazer dediğimiz, günümüz teknolojisinin son adımı olan  bu tedavide, kişiye genel anestezi yapılmaz, operasyon sırasında lokal uyuşturucular uygulanabilir.

ErbiumYag Lazer tekniğinde, ciltte bulunan kusurların ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Jinekoloji, estetik, cerrahi alanları başta olmak üzere birçok alanda kullandığımız bu tedavide, et beni aldırma operasyonlarının yanında aynı zamanda;

 • Kalıcı epilasyon
 • Sivilce İzleri
 • Ciltte bulunan lekelerin tedavisi
 • İdrar kaçırma tedavileri
 • Vajinal estetik ve sıkılaşma
 • Cilt sıkılaştırma işlemleri
 • Aşırı terleme tedavileri gibi alanlarda da kullanılmaktadır.

LAZERLE BEN ALDIRMA FAYDALARI

 1. Kesi oluşmaz, cerrahi bir işlem değildir, enfeksiyon riski yoktur.
 2. Lazer ışınları çok hassas ölçümlemelerle yapıldığı için, ben dışındaki bir bölgeye zarar verme riski yoktur.
 3. Bene kıyasla gözle görülmesi oldukça zor izler bırakabilir, beni ortadan kaldırabilir.
 4. Tek seansta onlarca ben tedavisi uygulanabilir.
 5. Tedavinin uygulandığı gün kişi gündelik hayatına dönebilir.
 6. Yüz, saç, sakal bölgesine, iz bırakmadığı ve diğer bölgelere zarar vermediği için uygulanabilir.
 7. Operasyon uygulanan bölgede yara oluşabilir, bir hafta içinde kendiliğinden kapanır.
 8. İşlemin uygulandığı bölge 1-6 ay zaman zarfı içerisinde deri ile aynı renge gelmektedir.
 • Ben aldırmak zararlı mı?

Cerrahi ben alma işleminin herhangi bir zararı yoktur. Ancak işlem bazen iz ile sonuçlanır. Belki de tek dezavantaj budur. İyi huylu benler sizi rahatsız ediyorsa cerrahi olarak alınmasında bir sakınca yoktur.

 • Ben aldırma sonrası iz kalır mı?

Cerrahi ben aldırma işlemlerinin tamamında iz kalır. Burada izlerin yönü ve büyüklüğü önemlidir. Yüzümüzde görmediğimiz parmak izi gibi ince çizgiler vardır. Bu çizgiler yaşla kırışıklıklara dönüşür. Eğer bir yaralanma veya cerrahi ben alım işlemi bu çizgilere paralel olarak gerçekleştirilirse kalacak olan izler belli belirsiz bir hal alacaktır. Bu çizgilere dik veya açılı olursa izlerin belirginlikleri fazla olur.