Kaz Ayakları Estetiği

kazayagiestetigi

Kaz Ayakları Estetiği, İlerleyen yaşla birlikte, uzun yıllar kısılıp açılarak mimik yapma suretiyle hareket ettirilen kaslarla, sigara ve alkol kullanımına bağlı olarak özellikle göz çevresinde meydana gelen ince çizgiler yaygın adıyla kaz ayakları olarak isimlendirilir. Kaz ayakları, kişiyi olduğundan daha yorgun, daha yaşlı gösterebileceği gibi, yapılan makyajın estetikten uzak durması, gündelik hayatta özgüven sorunları yaratması sebebi ile kişilerin tedaviye başvurmasını gerekli kılar.

TEMEL OLARAK KAZ AYAKLARI NEDEN OLUŞUR?

  • İlerleyen yaşla birlikte cildin gergin, genç görünümünü kaybetmesi
  • Uzun yıllar makyaj yapılması, ağır kozmetik ürünlerinin kullanımı
  • Strese bağlı olarak düzensiz uyku ve beslenme alışkanlıkları
  • Sigara ve alkol tüketimi
  • Yetersiz su tüketimi ile birlikte cildin nemden mahrum bırakılması
  • Şekerli yiyeceklerin, aşırı yağlı besinlerin fazlaca tüketilmesi gibi faktörler cilt dengemizle oynar ve ince çizgilerin oluşumuna sebebiyet verir.

KAZ AYAKLARININ GİDERİLMESİ VE ESTETİK UYGULAMALARI

Kişisel önlemlerin ve kozmetik ürünlerin yetersiz geldiği noktada artık kaz ayakları için estetik müdahale gerekebilir.

Kaz ayakları tedavisinde farklı yöntemler mevcuttur.

Botulunium Toksin Uygulaması

Halk arasında botoks olarak bilinen botulunium toksin, özünde, laboratuar ortamında üretilen bir bakteri türüdür.  Bu bakteri türü, uygulandığı bölgede kısmi olarak felce neden olur ve kasların kırışıklık yaratan etkisini ortadan kaldırabilir. Botulunium toksin tedavisinde, kaz ayaklarının çevresi belirlenerek hekiminiz tarafından  işlemin uygulanacağı bölge ortaya çıkarılır ve botulunium enjekte edilerek buradaki kırışıklıkların önüne geçmeye çalışılır.

Kişinin bilinci tamamen açıktır.

Kişi aynı gün evine ve gündelik hayatına dönüş yapabilir.

Yaşlanma etkileri devam edeceği için, botoks tedavisine ilerleyen yıllarda tekrar ihtiyaç duyulabilir.

Hyluronik Asit Dolgu

Hyluronik asit, hayvansal olmayan, cildin kendisinde bulunan hyuloronik asidin tıbbi işlemlerden geçirilerek, cilde hacim ve dolgunluk kazandırması amacıyla yeniden enjekte edilmesi işlemidir. Hyluronik asit işleminde, kaz ayaklarına enjekte edilen sıvı, ciltte çizgilerin içini doldurarak bir orantı oluşturur ve böylece kırışıklıklar ortadan kalkabilir.

Anestezi kullanılmaz. Yüzü uyuşturan krem sürülür.

Etkisi 6 ay-1 seneye kadar sürer, istenilirse tekrar yapılabilir.

Hamilelik ve emzirme dönemindeki kadınların hekim görüşü alması gerekir.

Mezoterapi

Kaz ayaklarında ameliyatsız yöntemlerde tercih edilenlerden biri de mezoterapi uygulamasıdır. Mezoterapi, herhangi bir kesi olmadan, cerrahi işlemlere gerek kalmadan, cilt altına, vitamin, mikro elementler ve besleyici enzimlerin özel ince iğnelerle enjekte edildiği işlemdir. Mezoterapi ile, cilde genç, gergin bir görünüm kazandırılır, cildin elastikiyet özelliğini sağlayan kolajen özelliği desteklenir.

  • Alerjik riskler mezoterapide gözlemlenmemiştir.
  • Anesteziye gerek duyulmaz, kişinin konforu açısında uyuşturucu kremler kullanılabilir.
  • Kişi, işlemin yapıldığı gün eve dönebilir.
  • Cilde genç, dinamik bir görünüm kazandırabilir.

Kaz Ayakları Estetiği İçin En Uygun Zaman

Yaşlanma belirtilerini genel olarak 30’lu yaşların başlarında göstermeye başlarız. Bu yaşlarda, cilt artık yeni hücre oluşumunu azaltır, bununla birlikte elastik özelliğini kaybetmeye ve sarkmaya, kırışmaya başlar. Bu aşamada yapılan estetik işlemler fayda sağlayabilir.

Aynı zamanda, kaza ayakları tedavisi için bir yaş aralığı yoktur, sadece bir işlemle birlikte destekleyici uygulamalar yapılabilir. Kişinin yaşı ilerledikçe, çizgileri derinleştikçe, örneğin botoksla birlikte dolgu işlemi de yapılır. Aynı zamanda göz çevresi lazer işlemleri, yanak estetiği de kaz ayakları uygulamaları ile birlikte yapılarak bütünlük elde edilebilir.